חדשות

 
top box border

קונפידור על הכוונת

מחקרים חדשים מצביעים על נזק לדבורים מחומרי ההדברה

האיחוד האירופאי עשוי להחליט בקרוב על השעייה בת שנתיים לחומרי הדברה מסוג ניאוניקוטינואידים, בעקבות מחקרים המצביעים על פגיעה חמורה באוכלוסיות הדבורים הרועות בשטחים המרוססים בחומרים הללו.

בישראל שימוש נרחב בניאוניקוטינואידים, בעיקר כנגד חרקים מוצצים, והוא נפוץ במטעי נשירים אך גם בגידולי שדה וחממה. נציגים לדוגמא של משפחת הניאוניקוטינואידים בארץ הם הקונפידור והקונפידנס (מרכיב פעיל: כלורוניקוטיניל), קלאץ' (קלוטיאדינין), אקטרה ודוריבו (תיאומטוקסם).

על הפרק עומדת הצעה להשעות את השימוש בחומרים בכל האיחוד האירופאי למשך שנתיים, ואז לבחון האם יש עדויות לשיפור בבריאות הכוורות שניתן לייחסו להפסקת השימוש בחומרים. יחד עם זאת ישנם מומחים המזהירים שייתכן ושנתיים ללא שימוש בחומרים לא יספיקו כדי להבחין בשינוי מכיוון שאלו חומרים שנשארים פעילים בקרקע וייתכן ויעלו סיסטמית אל הפרחים גם בעונה או שתיים שלאחר יישום החומר.

מספר מדינות כבר הגבילו את השימוש בחומרים אלו, ביניהם צרפת, איטליה וגרמניה. בסלובניה השימוש נאסר לחלוטין.

קישור לידיעה המקורית:

http://news.sciencemag.org/scienceinsider/2013/01/european-commission-wants-to-res.html?ref=em

 

מחקר המעיד על קשר לתופעת "העלמות הכוורות" (CCD):

http://www.hayadan.org.il/common-pesticide-imidacloprid-linked-to-bee-colony-collapse-070412/

 כוורנים בארה"ב נערכים לתביעה כנגד הסוכנות להגנת הסביבה עקב התרת השימוש בניאוניקוטינואידים:

http://communities.washingtontimes.com/neighborhood/buzz-bees/2012/may/10/bees-are-being-killed-beekeepers-sue-epa-over-pest/

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

בישראל- כיום יש הוראה בתוויות של מרבית החומרים שלא להכניס כוורות לשטח מרוסס בניאוניקוטינואידים אלא לאחר שבועיים ממועד הריסוס. מעבר לכך אין מגבלות נוספות.

bottom box border